Komputer wolno działa zawiesza się ? Przyspieszamy Windows.

Komputer wolno działa, zawiesza się, po włączeniu możemy zrobić sobie kawę zanim się uruchomi?

Jeżeli jest to stary komputer na którym instalujemy poprawki Windows, różne programy lub odinstalowujemy programy. Może się zdarzyć że po pewnym czasie nasz PC czy laptop zaczyna wolniej działać.

Jakie są tego przyczyny ?

Aktualizacje systemu powodują że nasze urządzenie aby sprawniej działać może potrzebować więcej pamięci RAM. Instalowanie i usuwanie gier, przydatnych programów czy narzędzi często pozostawia w systemie niepotrzebne śmieci. Pliki tymczasowe, biblioteki, wpisy w rejestrze systemowym, które przy usuwaniu oprogramowania pozostają w systemie.

Często pobierając instalatory programów nie ze strony producentów, instalujemy sobie dodatkowo programy śmieci/adware, które nie są nam do niczego potrzebne, zawierają reklamy lub wysyłają autorom informacje o naszym zachowaniu, jakie strony odwiedzamy w internecie itp.

Programy te zazwyczaj są ładowane do pamięci podczas uruchamiania systemu Windows. Czasem w ten sposób zdarza się że zainstalujemy sobie nieświadomie malware. Czasem możemy nieświadomie ściągnąć sobie  złośliwe programy odwiedzając źle zabezpieczone zainfekowane witryny internetowe lub załączniki czy linki otrzymane pocztą, przez komunikatory internetowe i Facebooka.

Co możemy sami zrobić ?

Jeżeli komputer wolno działa, zawiesza się, bo nie jest najnowszy z małą ilością pamięci, to przy starszych systemach Windows XP, Vista zaleca się minimum 1 – 2 GB RAM, trzeba pamiętać że są to systemy nie wspierane już przez Microsoft. Oznacza to że na te systemy nie są już wydawane aktualizacje/łatki co powoduje podatność na złośliwy kod .  Należy pamiętać  że dla Windows 7 też już kończy się okres wsparcia. Przy systemach  Windows 8, Windows 10, 2 GB RAM to minimum a zalecałbym 4 GB, żeby średnio wymagające programy w miarę dobrze działały. Często przeglądarki internetowe zjadają sporo zasobów pamięci, szczególnie gdy pootwieramy więcej zakładek.

Komputer wolno działa, zawiesza się, CCleaner ikona

Nasz komputer wolno działa, zawiesza się, jest w miarę nowy, ma sporo pamięci operacyjnej. Może to oznaczać że mamy w systemie nieproszonych gości.
W celu pozbycia się niechcianych, złośliwych programów możemy zainstalować Ccleaner. Program w wersji podstawowej jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych. Przy instalacji możemy wybrać polską wersję językową. Po uruchomieniu (aby wszystkie opcje zadziałały program należy uruchomić na uprawnieniach administratora. Czyszczenie powinniśmy wykonać osobno dla każdego użytkownika którego mamy w Windows, pierwsza opcja po lewej stronie to Cleaner, mamy do wyboru dwie zakładki „Windows” i „Programy”.

Kroki które należy wykonać.

Ustawiamy które elementy mają zostać wyczyszczone, jeżeli się nie znamy zostawiamy to co program podpowiada. Klikamy analiza, po zakończeniu pojawia się raport co zostanie usunięte. Następnie uruchamiamy cleaner i pliki zostają usunięte, operacji nie można cofnąć. Operacja czyszczenia usuwa dane z folderów tymczasowych, APPDATA, Local, Roaming. Są to miejsca gdzie bardzo często zagnieżdża się wiele niechcianych programów. Kolejną opcją CCleanera jest czyszczenie rejestru, jednak tą operację zalecałbym bardziej doświadczonym użytkownikom. Zazwyczaj defragmentacja i wyczyszczenie rejestru nie powoduje problemów, ale możemy wyczyścić czasem ustawienia które są potrzebne do prawidłowego działania niektórych programów. Należy pamiętać aby przed uruchomieniem koniecznie zrobić kopię rejestru (program po uruchomieniu opcji ją proponuje). Dzięki temu gdyby poszło coś nie tak, informatyk pomoże przywrócić działanie systemu. Operację czyszczenia rejestru wykonujemy kilka razy, do chwili aż w podczas analizy rejestru nie będą pokazywały się błędy.

Kolejna opcja programu „Narzędzia” pozwala odinstalować programy których nie znamy. Warto przed usunięciem takiego programu sprawdzić np. w Google
czy usuwany program przypadkiem nie jest sterownikiem/aplikacją dostarczoną przez producenta. Kolejnym narzędziem jest „Autostart”, pozwala wyłączyć, usunąć wpis programów startujących razem z Windows.
Usunąć/wyłączyć dodatki przeglądarek, dla każdej przeglądarki jest osobna zakładka. Wyłączyć zaplanowane zadania (np zaplanowane pobieranie, aktualizacja niechcianych programów.

Po czyszczeniu systemu, wykonujemy restart systemu. Po ponownym uruchomieniu komputera programy które udało nam się usunąć nie załadują się do pamięci.

Komputer wolno działa, zawiesza się, Malwarebytes ikona

To jeszcze nie wszystko, teraz powinniśmy pobrać jakieś narzędzie do usuwania niechcianego oprogramowania i dodatków do przeglądarek.
Proponuję  Malwarebytes, przechodzimy do sekcji „Dla techników” i pobieramy MALWAREBYTES ADWCLEANERprogram uruchamiamy, nie instaluje się w systemie. Musimy być podłączeni do internetu, program pobierze sobie aktualną bazę wirusów, wybieramy skan i po zakończeniu program restartuje komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *